top of page
Home
המכינה העולמית
mechina olamit logo 2019.png

המכינה העולמית

המכינה העולמית, בשיתוף עם בני עקיבא העולמית וקול עמי הינה מוסד קדם-צבאי ומכינה לכל החיים, מדובר בקורס הנמשך חצי שנה בסביבה דתית, ציונית, שיתופית, המיועדת לבוגרי תיכון ישראליים ולצעירים ציוניים דתיים המסיימים תיכון ברחבי העולם.

המשתתפים חווים יחדיו תהליך משמעותי של למידה, העצמה עצמית והכנה לשירות הצבאי או לאומי. בנוסף, הם רוכשים ידע, ערכים ומיומנויות בהדרכת צוות מגובש של מנהיגים מסורים מן הדרגה הראשונה.

המכינה העולמית עוסקת בלימוד תורה חוויתי, העמקת ידע העמיות היהודית, חיזוק קשרים עולמיים יהודיים, מעורבות קהילתית, מנהיגות, הסברה, הכרות עם ישראל, יצירת חברויות, בניית כושר, ניווט, אימונים ועוד ועוד...

המכינה כוללת תוכנית אינטנסיבית, שמטרתה לשאוף למצוינות בנפש, בגוף ובנשמה, לפתח תכונות של אחריות אישית ולאומית בקרב המשתתפים, וכן רגישות ומחויבות לחיים משמעותיים ולהענקה חזרה לחברה.

מטרתנו היא לסייע בהכשרת מנהיגים ציוניים דתיים בעלי חזון ומטרה, תוך גילוי נחישות ויכולת להשפיע שינוי אמיתי הן בקרב המשתתפים והן בחברה בכלל.

Screen Shot 2019-11-21 at 16.59.53.png

PROGRAM COMPONENTS

מנהיגות

המשתתפים מפתחים במכינה יכולות מנהיגות ומתנסים ברצון לשמש דוגמא אישית.

המשתתפים מקימים ומפעילים ועדות העובדות על פרויקטים פרטניים וקבוצתיים. הוועדות אחראיות על היבטים רבים בחיי המכינה כולל תוכן חינוכי, יחסי ציבור, בישול, הכנה לצבא, טיולים ועוד.


לימוד תורה וסגנון חיים

אנו מאמינים בלמידה לצורך גדילה אישית, מה שהופך את השיעורים לתוססים ומלאי חיים, ונעשה תוך שיתוף הלומדים. הנושאים שנלמדים כוללים טקסטים תורניים ויהודיים בנושאים: תפילה, אמונה, היסטוריה יהודית, ציונות ופילוסופיה.

הלמידה וחיי היומיום במכינה מבוססים על אורח החיים של בני עקיבא ושל הציונות הדתית.

עבודה קהילתית

כחלק מאינטגרציה לתוך החברה הישראלית והשאיפה לתרום אליה, המשתתפים מקדישים זמן להתנדבות בקהילה שלהם. הפרויקטים כוללים לימוד אנגלית בבתי ספר, ביקור קשישים, עבודה עם בעלי מוגבלויות ועבודה חקלאית.


אהבת הארץ

המשתתפים לומדים להכיר את ישראל, הן מבחינה גיאוגרפית והן מבחינה חברתית. אנו מעודדים את המשתתפים שלנו לאתגר את תפיסתם לגבי המדינה. המשתתפים חשופים לכל שכבות האוכלוסייה בישראל. הם מפתחים את ההבנה כיצד הרוח החלוצית עדיין חיה ובועטת בישראל העכשווית. מוקד גדול מושם באהבתם וחיבורם לארץ ישראל.


כושר והכנות לצבא

התוכנית מבקשת להבטיח שלמשתתפים שנכנסים לצה"ל יהיה שירות משמעותי ככל האפשר. לפיכך ישנם שיעורים ופעילויות העוסקים במגוון רחב של נושאים הנוגעים לשירות צבאי כולל אתיקה, מנהיגות והמבנה של צה"ל.

פעמיים בשבוע מתקיימים שיעורי אימון גופני לכל המשתתפים. השיעורים מנוהלים על ידי אנשי מקצוע וכן על ידי המשתתפים, הזוכים להעצמה עצמית באמצעות התמודדות עם מצבים קשים מבחינה פיזית ומפתחים כושר גופני ויציבות נפשית.


פיתוח העמיות היהודית

קול עמי והמכינה עולמית שואפים למסד את הקשר בין יהודי ישראל ליהודי התפוצות באמצעות מורשתם ההיסטורית והתרבותית המשותפת, תוך עידוד לרצון לשיתוף פעולה הדדי ויצירת מחויבות לעתיד.


ימי עיון וטיולים

במכינה מתקיימים ימי עיון שגרתיים בני שלושה עד שישה ימים וכן טיולים ברחבי הארץ. המשתתפים עוזרים לתכנן ולהפעיל היבטים רבים בכל טיול, כולל מציאת אירוח, בניית אלמנטים חינוכיים, בישול, ניווט והזמנת דוברים אורחים.

הסמינרים כוללים: שבוע ניווט, שבוע יהודה ושומרון, שבוע זרמים ביהדות, סמינר עמיות יהודית, שבוע הכנה לצבא, טיול במדבר ו"חובק ישראל" (טיול אחרון של שבועיים מצפון לדרום ישראל שמתוכנן כולו על ידי המשתתפים).

חיי יום יום במכינה

יום טיפוסי במכינה העולמית מתחיל בשעות הבוקר המוקדמות עם תפילה ואז - או עם  מד"ס (אימון כושר), או עם 'בוקר טוב'- תכנית בה המשתתפים מכינים פעילות כדי להתחיל את היום בתחושה טובה.

בתכנית המכינה הקלאסית, הארוחות מבושלות על ידי המשתתפים עצמם על בסיס תורנות חוזרת. המשתתפים מתכננים הכל, החל מתקצוב הארוחות ועד לבישול ולניקיון.

המשתתפים מחולקים בין ועדות שונות, כאשר כל אחת מהן אחראית על פן אחר של חיי המכינה. הוועדות נפגשות מספר פעמים במהלך השבוע לתכנון ופיתוח הפרויקטים השונים שלהן.

בנוסף לזמן זה, הימים במכינה מורכבים משיעורים רבים. אנשי חינוך ורבנים מלמדים קורסים ולעיתים שיעורים מובלים על ידי המדריכים או המשתתפים עצמם.

לכל שבוע נושא ייחודי ובנוסף לשיעורי הליבה מתווספות פעילויות נוספות בכל שבוע בכדי לחזק את נושא השבוע. אחת לשבוע יש זמן של התנדבות בקהילה, במהלכו יוצאים המשתתפים ליישובים שלהם ועושים פעילויות כמו לימוד אנגלית בבתי ספר מקומיים, ביקור בבתי זקנים, עבודה חקלאית והפעלת פעילויות לילדים מקומיים.

הימים עמוסים מאוד במכינה, עם מעט הפסקות, והתכנית מסתיימת בדרך כלל בסביבות השעה 10 בערב.

שאלות נפוצות

מה הקשר של בני עקיבא העולמית, המכינה וקול עמי?

המכינה העולמית מנוהלת על ידי בני עקיבא עולמי בשיתוף עם קול עמי.  קול עמי- האקדמיה למנהיגות עמיות יהודית, הפועלת מזה 10 שנים.  היא מנוהלת על ידי הסוכנות היהודית, עובדת עם חברת "מסע", מאושרת על ידי משרד החינוך וצה"ל והינה חלק מרשת המכינות "אופק".  


איפה נמצאת המכינה עולמית?

המכינה עולמית ממוקמת בקיבוץ מגדל עוז.


מאיפה מגיעים משתתפי המכינה?

יש שלוש קבוצות עיקריות בתוכנית:

  1. ישראלים המתגייסים לצבא בחודש מרץ שלאחר מכן.

  2. משתתפים מחו"ל שבאים לשנת הכשרה, הופכים ל"חיילים בודדים" או עולים ארצה.

  3. אוסטרלים ודרום אפריקאים המשתתפים בתכנית שנת ההכשרה העולמית של בני עקיבא- "לימוד", ומבלים את שלושת החודשים האחרונים של השנה שלהם במכינה. משתתפי לימוד חוזרים לאוסטרליה בדצמבר, באמצע חצי השנה.  


באיזו שפה מתקיימת התוכנית?
התוכנית מחולקת לשני סמסטרים של שלושה חודשים. שלושת החודשים הראשונים של התוכנית מנוהלים באנגלית ושלושת החודשים האחרונים מנוהלים בעברית.


איפה המשתתפים גרים ואוכלים?

משתתפים מרקע מעורב גרים בחדרים של ארבעה או חמישה דיירים. החדרים הינם ברמה בסיסית וכוללים מיזוג אוויר וחדר רחצה צמוד.  המשתתפים מכינים ארוחת בוקר וארוחת ערב בעצמם וארוחת הצהריים מתקיימת בחדר האוכל של הקיבוץ.  הכשרות נשמרת בקפדנות.  


מהי רמת השמירה על המצוות במכינה עולמית?

המכינה היא דתית, אורתודוכסית וציונית.  המשתתפים במכינה עולמית נדרשים להיות שומרי הלכה.  שמירת השבת נשמרת בכל המרחב הציבורי והפרטי.  שלוש תפילות ביום הן חובה למשתתפים גברים ונשים כאחד.  ישנה הקפדה גדולה על צניעות בכל הנוגע לקוד הלבוש והתנהגות צנועה.  

Mechina FAQ
bottom of page